Старомізунський ліцей ім.Василя Верховинця
Меню сайту
...
Директор ліцею Сова Ольга Володимирівна
Реєстрація в ЗЗСО
Електронна реєстрація в заклади загальної середньої освіти
Годинник
ВШО
Всеукраїнська школа онлайн
УЦОЯО
Український центр оцінювання якості освіти
ЗНО
ЗНО
"Гаряча" лінія
Національна дитяча «гаряча» лінія
ОІППО
ОІППО
БПД
Безоплатна правова допомога
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Головна » Файли » Про ліцей » Історія ліцею

Історична довідка села Старий Мізунь
[ Викачати з сервера (228.0 Kb) ] 28.02.2013, 14:48

 

Село Старий Мізунь лежить у долині річки Мізунки за 9 км від районного центру і майже впритул підступає до річки Свіча на сході, за якою починається селище Вигода.

 

 

 

За переказами село було засноване ще до Київської Русі як залога від нападу кочівників і звалося Старе Село. Пізніше сюди був присланий посадник князя Володимира Великого на прізвище Мізинь і село стало називатися Старе село Мізиня.

 

 

 

У мальовничому передгір’ї Карпат розкинулось село Старий Мізунь. В історичних документах село під такою назвою згадується вперше в 1578 році, а в королівській грамоті – від 20 березня 1619 року читаємо: «Сигізмунд ІІІ надає право сільським війтам, які будуть призначені замість Івана Вишка, Антраша, Грика і Петра володіти общинними землями в селі Старий Мізунь, Пшеничник,  Дзинкова Воля Долинського староства, які належать нинішньому старості знатному Георгію Браницькому, а раніше знатному Прокопію Андиковичу і подає їм у володіння луки в лісі, що називаються Затулище, корчму в  старому селі Мізуні, а також млин і корчму в с. Дзинкова Воля…»

 

 

 

Як бачимо, що цей документ проливає світло на те, що село існувало віддавна, що війти були українського походження, що вони підпорядковувалися не шляхті, а королю і були боярами. Один із них Іван Вишко, який, очевидно, перейшов у глиб лісового масиву, започаткував село Вишків, про яке згадується в 1640 році.

 

 

 

Однак вчені дослідники твердять, що село Старий Мізунь, як населений пункт, своїм корінням сягає в сиву давнину.

 

 

 

Із досліджень місцевого краєзнавця Михайла Крупчина ми дізналися, що поселення існувало спочатку як військова залога від кочівників, а потім переросло в село. Про його древні часи свідчать археологічні знахідки: кам’яні кресала і кам’яні пригрузи до риболовських сіток в урочищі Сопотей.

 

 

 

В ті далекі часи ріка Свіча розділяла оселі племені від кочових. Тому і вимушена була бути військова залога. Про це в своїх працях писали кілька українських дослідників: Кирило Устинович, Євген Кухарський, а також кілька польських дослідників.

 

 

 

До 981 року Мізунь мав назву Старе Село, яке входило до складу Великої Моравської держави.

 

 

 

У 863 році в селі було офіційно впроваджено християнство від Кирила і Мефодія. А в 981 році князь Володимир Великий іде походом на Моравію, на ляхів та угрів. Велика Моравська держава збройного опору не чинила. В тому ж році, для підсилення кордонів краю, князь пересиляє сюди військових дружинників і ставить у Старому Селі свого посадника – наймолодшого сина Чернігівського воєводи – Мізинця і віддає йому у власність село. З того часу село носить назву Старе Село Мізинця, Старий Мізинь, Мізунь Старий.

 

 

 

Мізинь – перша  історична визначна постать нашого села. Він організовує залогу на пограниччі угрів, щоб ті не йшли навалою на наш край.

 

 

 

В 1241 році, при наступі монголо-татар, Мізинь тримає натиск більше місяця, поступово покидаючи одне укріплення за другим. Село було знищене вщент. В тому ж році засновується Кропивник мізинцями, котрим вдалося врятуватися.

 

 

 

В 1254-1256 роках Данило Галицький проводить переселення в Галичину людей з Чернігівщини. Поселяються вони і в селі Мізинця, відбудовують господарство, фортифікаційні споруди.

 

 

 

Внаслідок окупації Галичини Польщею княжі землі попадають під владу польських королів, поступово впроваджується панщина. В 1654 році під час визвольної війни Мізунь повністю знищується поляками. Ті селяни, корі уціліли, були позбавлені права проживання в ньому або права на свої маєтки.

 

 

 

Село багате своїми культурними традиціями і видатними людьми. Уже в 1914 році тут була чотирикласова українська школа. В селі є  церква Возвиження Чесного Хреста, яку збудовано в 1886 році.

 

 

 

У серпні 1941 року біля колишньої лісничівки була насипана символічна могила «Борцям за волю України», яку в 1946 році більшовики знищили. У 1990 році громада відновила  цю пам’ятку. Відновлено також пам’ятний знак    на честь  скасування кріпосного права в 1848 році.

 

 

 

У 1967 році в селі встановлено обеліск загиблим воїнам у роки Другої світової війни.

 

Категорія: Історія ліцею | Додав: мізунь | Теги: Старий Мізунь
Переглядів: 2763 | Завантажень: 82
Пошук
...
Дистанційне навчання
...
Ми у Фейсбук
...
Ми у YouTube
ВОМС
ВОМС Вигодської селищної ради
ВОМС
ВОМС Вигодської селищної ради
STOP булінг
STOP Булінг
...
ІФОЦППСР
osvita.ua
Освіта.юа
МОН України
Міністерство освіти і науки України
...
Електронні версії підручників
...
Старий Мізунь 
...
Українське ділове мовлення. Календар свят
Калькулятор
Вхід на сайт